// سه شنبه, ۲۶ اردیبهشت ۹۶ ساعت ۲۰:۲۹

به نظر می‌رسد اینتل برای استفاده از فناوری گرافیکی ای‌ام‌دی با این کمپانی به توافق رسیده است.

طبق گزارش Fudzilla کمپانی Intel با AMD بر سر استفاده از تراشه‌های گرافیکی این شرکت به توافق رسیده است. این قرارداد که از ماه‌ها قبل شایعه شده بود، نشان خواهد داد که چگونه AMD جایگزین انویدیا، شریک سابق پردازنده‌های گرافیکی اینتل، می‌شود. قرارداد انویدیا با اینتل در ۱۷ مارس ۲۰۱۷ (۲۷ اسفند ۱۳۹۵) به پایان رسیده است.

فواد آبازوویچ از Fudzilla می‌گوید:

ما این شایعات را تأیید می‌کنیم که کمپانی اینتل قراردادی برای اخذ مجوز استفاده از تراشه‌های گرافیکی AMD امضا کرده است.

همکاری تلخ انویدیا با اینتل

جای تعجب نیست که اینتل به جای گسترش دادن روابط فعلی خود با انویدیا، ای‌ام‌دی را برای معامله انتخاب کرده است. هفت سال قبل انویدیا از اینتل شکایت کرد و شریک خود را متهم به انجام شیوه‌های ضد رقابتی و استفاده از تراشه‌ی nForce کرد. اینتل در این پرونده محکوم به پرداخت ۱.۵ میلیارد دلار طی ۵ سال شد. وقتی زمان توافق با یک سازنده‌ی تراشه‌ی گرافیکی جدید برسد، AMD تنها گزینه‌ی باقی‌مانده خواهد بود.

آیا توافق در مورد استفاده از تراشه‌های گرافیکی ای‌ام‌دی از دسامبر ۲۰۱۶ در حال اجرا است؟

اولین بار کایل بنت از HardOCP شایعات توافق بین اینتل و ای‌ام‌دی را در دسامبر ۲۰۱۶ (آذرماه ۱۳۹۵) گزارش کرد.

گزارش بنت در ۵ دسامبر (۱۵ آذر ۱۳۹۵):

قرارداد صدور مجور بین اینتل و ای‌ام‌دی به امضا رسید و مقرر شد که فناوری گرافیکی ای‌ام‌دی در iGPU اینتل مورد استفاده قرار گیرد.

اعلام رسمی

تا زمانی که تأیید رسمی از هر یک از دو طرف نداشته باشیم، گزارش بالا در حد شایعه باقی خواهد ماند. ما می‌دانیم که کمپانی AMD فردا میزبان رویداد مهمی برای بحث در مورد آینده‌اش خواهد بود. ZEN 2 ،Vega و Navi موضوع اصلی در رویداد سانی‌ویل کالیفرنیا خواهد بود. پس چه زمانی بهتر از این که ای‌ام‌دی توافق خود را با اینتل علنی کند؟

نظر شما درباره‌ی توافق بین اینتل و ای‌ام‌دی چیست؟


منبع ETEKNIX

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده