// چهار شنبه, ۱۹ مهر ۹۶ ساعت ۲۳:۰۱

بازی Gran Turismo Sport با تغییراتی که در خود جای داده است، سعی دارد سبک شبیه‌ساز رانندگی را در مسیر جدیدی قرار بدهد. با پیش نمایش این بازی همراه زومجی باشید.

سال ۲۰۱۷ میلادی را می‌توان سالی پربار برای بازی‌های ریسینگ دانست. مدتی بود که بازار رقابت بازی‌ّ‌های اتومبیل‌رانی به این صورت داغ و جدی رویت نشده بود و حال رقیب‌های قدری برای رقابت کردن عرضه شده یا تا آخر سال جاری میلادی عرضه خواهند شد. تا به حال بازی DiRT 4، بازی Forza Motorsport 7 و بازی Project Cars 2 روانه بازار شده و توانسته‌اند بازخوردهای خوبی را از سوی منتقدین و کاربرها کسب کنند. حال تا چند روز دیگر جدیدترین نسخه از سری مجموعه Gran Turismo پس از چهار سال (از زمان عرضه بازی Gran Turismo 6 تا به امروز) غیبت عرضه خواهد شد و جدای از مخاطبان بازی‌های اتومبیل‌رانی، هواداران سری گرن توریسمو نیز مشتاقانه منتظر بازی Gran Turismo Sport هستند تا بتوانند روی کنسول نسل هشتمی خود، این بازی را تجربه کرده و لذت ببرند.

سیزدهمین نسخه از سری Gran Turismo پروسه ساخت خودش را از سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز کرد و در ابتدا قرار بود در سال ۲۰۱۶ روانه بازار شود اما در ادامه کمپانی سونی اعلام کرد که بازی در سال ۲۰۱۷ عرضه خواهد شد. بازی Gran Turismo Sport از برخی از جهات در این سری اولین است. اولین نسخه روی کنسول پلی‌استیشن 4 و نسل هشتم، اولین بازی این مجموعه که از واقعیت مجازی پشتیبانی می‌کند و اولین نسخه که به واسطه قابلیت HDR قصد دارد دنیای فوق واقع گرایانه و طبیعی را به وجود بیاورد و سایر مواردی که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد. از طرفی عده‌ای از مخاطبان نگران کیفیت و ساخت بازی هستند اما، وجود نام کازونوری یامائوچی خود تضمینی بر کیفیت بازی است و جایی برای نگرانی به وجود نمی‌آید.

بازی Gran Turismo Sport

در بازی Gran Turismo Sport گواهینامه دیجیتالی فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی را دریافت خواهید کرد

یکی از جالب‌ترین نکات بازی Gran Turismo، دریافت گواهی‌نامه رسمی فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی (FIA) است. در همین ابتدا این نکته را بگویم که گواهی‌نامه ذکر شده رسمی بوده و مختص به ورزش‌های موتوری است و با گواهی‌نامه رسمی رانندگی شما فرق دارد. در جریان بازی، با پیشرفت کردن و بالا رفتن سطح مهارت‌های بازیکن، به کسانی که واجد شرایط باشند، گواهی‌نامه دیجیتالی فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی اعطا می‌شود. هدف از این کار این است که جمعیت دارندگان گواهی‌نامه ورزش‌های موتوری افزایش یابد. همچنین ظاهرا نحوه دریافت این گواهینامه بسیار سخت بوده و به زمان و پول زیادی نیاز است. از این‌رو اگر قصد دریافت این گواهی‌نامه را دارید، ابتدا می‌بایست بخش Racing Etiquette داخل بازی را پر کرده و در تمامی مسابقات بخش کمپین بازی، حداقل مدال نقره کسب کنید و زمانی که به سطح خاصی برسید و تعداد امتیازات Sportmanship مورد نظر را به دست بیاورید، گواهینامه دیجیتالی ورزش‌های موتوری را کسب خواهید کرد.

در واقع Racing Etiquette حالتی است که مبتنی بر قوانین و مقررات رانندگی به کمک فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی در داخل بازی تعبیه شده و بازیکنان می‌توانند به واسطه‌ی آن قواعدی نظیر  پیام‌ها، پرچم‌ها، چگونگی هدایت راننده و سایر قوانینی را که در واقعیت وجود دارند یاد بگیرند. مورد بعد که در لیست پیش نیاز گواهی‌نامه دیجیتالی قرار دارد، Sportmanship Point یا امتیازات اخلاق ورزشی است که نقش مهمی را در بازی Gran Turismo Sport ایفا می‌کنند. زمانی که بحث آنلاین می‌شود، برای اینکه شاهد مسابقاتی عادلانه و بدون اشکال باشیم، سیستم Matchmaking باید به نحوی باشد که بازیکنان از نظر شاخص‌های مختلف سنجیده شده و با یکدیگر رقابت کنند. سیستم بازی به شکلی طراحی شده که بازیکنان با توجه به دو شاخص مختلف سنجیده می‌شوند. اولین شاخص کلاس رانندگی شما است که رابطه مستقیم با مهارت و سطح شما دارد و دومین شاخص که مهم‌ترین ویژگی بخش آنلاین بازی Gran Turismo Sport است، مربوط به همین امتیازات اخلاق ورزشی می‌شود. در طول بازی کردن نحوه رفتار شما با سایر راننده‌ها و پیست بازی یک سری بازخوردهای خوب و منفی را در بر دارد؛ اگر خوب باشد پوینت مثبت دریافت خواهید کرد و اگر بد باشد، امتیاز منفی کسب می‌کنید.

بازی Gran Turismo Sport

جوایز برندگان مسابقات، از سوی فدراسیون بین‌المللی اهدا می‌شوند

حال هر بازیکن در زمان بازی کردن آنلاین با توجه به همین امتیازات سنجیده می‌شود. اگر فاقد اخلاق ورزشی مناسبی باشید، با اشخاصی بازی خواهید کرد که مثل خودتان هستند و اگر امتیازات اخلاق ورزشی شما مثبت باشد، با بازیکنانی بازی خواهید کرد که دارای اخلاق ورزشی مثبتی هستند. به عبارتی هرچقدر هنجارهای رانندگی و قوانین را رعایت کنید، به نفع شما است و در غیر این صورت، در مسابقات آنلاین، کار دشواری را پیش روی خواهید داشت. مورد دیگری که کمپانی سونی و فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی روی آن حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند، مسابقات ورزش‌های الکترونیک است. با توجه به گفته‌های کازونوری یامائوچی تیم سازنده و فدراسیون دو دوره مسابقات بزرگ برای Gran Turismo Sport در نظر گرفته‌اند. اولین دوره مسابقات به صورت ملی و جهانی برگزار خواهد شد و دومین دوره «کاپ طرفداران کمپانی‌های خودروساز» نام دارد که در جریان آن خودروسازان به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. البته شرکت برای عموم در هر دو دوره آزاد بوده و در انتها، افراد زیادی به عنوان برنده انتخاب خواهند شد. در نسخه‌های پیشین شاهد GT Academy بودیم که تنها یک هدف داشت و آن هم انتخاب سریع‌ترین راننده جهان بود ولی در اینجا هدف متفاوت است.

گرن توریسمو اسپورت هم مخاطبان تازه‌ کار و هم حرفه‌ای‌ها را سرگرم خواهد کرد

تا به امروز شاهد عرضه شدن بازی‌های شبیه‌ساز اتومبیل‌رانی بسیاری بوده‌ایم که توجه آن چنانی به مخاطبان تازه وارد نداشته و در همان ابتدا با دشواری و درجه سختی بالایی به میزبانی از گیمر می‌روند. این درحالی است که Gran Turismo Sport، به نحوی ساخته شده که تازه واردها نیز می‌توانند از آن لذت ببرند. اگر اولین بار است که قصد تجربه یک بازی رانندگی را دارید، هیچ نگران نباشید زیرا اکثر حالت‌های آفلاین بازی، به شکلی طراحی شده است که تازه‌ واردها و اشخاصی که تا به حال پشت فرمان اتومبیل ننشسته‌اند نیز می‌توانند آن‌ها را تجربه کرده و لذت ببرند. این گفته بدین معنا نیست که بازیکنان حرفه‌ای هیچ جایی در گرن توریسمو اسپورت ندارند بلکه، ساختار بازی به نحوی است که هر دو قشر از مخاطب را به خوبی پشتیبانی خواهد کرد. به عبارتی تیم سازنده قصد دارد تجربه‌ای را در اختیار مخاطب قرار دهد که در واقعیت نیز به کار آید و اگر روزی گیمر مورد نظر پشت فرمان اتومبیل خودش نشست، هیچ ترسی از رانندگی نداشته باشد و به راحتی از پس آن برآید.

بازی Gran Turismo Sport

بازی Gran Turismo Sport فاقد سیستم آب و هوایی پویا است

سری گرن توریسمو همیشه به تعداد اتومبیل‌های بالا و پیست‌های متنوع معروف بوده است و در این ارتباط نیز باید بگویم که بازی Gran Turismo Sport دارای ۱۷۷ اتومبیل مختلف و ۲۷ پیست مسابقه‌ای با تنظیمات متفاوت است که از ۱۹ منطقه مختلف گرفته شده است. البته این تمامی اتومبیل‌هایی نیست که سازنده برای بازی در نظر گرفته و گفته شده که رفته رفته و با وجود بسته‌های الحاقی متفاوت، این تعداد به ۴۰۰ اتومبیل خواهد رسید و ظاهرا استودیو پولی‌فونی دیجیتال برنامه بلند مدتی برای پشتیبانی از Gran Turismo Sport تدارک دیده است. همچنین برای اولین بار در این سری شاهد حضور برند آئودی هستیم که در گذشته لایسنس این برند در اختیار الکترونیک آرتز بود. یکی از تغییرات بحث برانگیز این نسخه نسبت به نسخه‌های پیشین، عدم وجود سیستم آب و هوایی پویا در جریان مسابقات بازی است. به عبارتی بازی Gran Turismo Sport فاقد سیستم آب و هوایی پویا است و قبل از هر مسابقه خودتان می‌توانید تنظیم کنید که در چه شرایط آب و هوایی بازی کرده و این تنوع را به صورت دستی روی بازی اعمال کنید. دلیل وجود این کار هم این بوده است که تیم سازنده به خوبی بتواند نرخ فریم ۶۰ را روی بازی اعمال کند و شاهد افت فریم نباشیم. همچنین بازی برای مخاطبان پلی‌استیشن 4 با رزولوشن 1080p و برای کاربران پلی‌استیشن 4 پرو با رزولوشن 4K اجرا خواهد شد و همچنین شاهد پشتیبانی از HDR هستیم، موردی که تیم سازنده مانوور خاصی روی آن داده است.

بازی Gran Turismo Sport

استودیو پولی‌فونی برای اعمال HDR روی بازی ظاهرا با چالش‌های خاصی روبه‌رو بوده است که در این باره گفته بودند:

برای استفاده از این قابلیت می‌بایست بر روی چند دوربین کار کنیم تا بتوانیم این ویژگی را بر روی بازی اعمال کنیم. زیرا در حال حاضر هیچ دستگاهی وجود ندارد که بتواند عکس‌هایی با کیفیت HDR و ویژگی گستردگی رنگ بگیرد.

در اول کار جمع آوری دیتاها و مواردی که نیاز داشتیم همچین کار ساده‌ای نبود، در نتیجه مجبور به ساخت یک سیستم برای دوربین‌ها شدیم تا کار ما را راحت کند. در گذشته ما از یک سنسور شناسایی رنگ‌های RGB استفاده می‌کردیم و رفته رفته متوجه شدیم که با ساخت یک سنسور دیگر می‌توانیم رنگ‌ها و نورپردازی‌هایی را ثبت و ضبط کنیم که از طریق سنسور RGB قادر به شناسایی نبودند.

برای اولین بار، مک لارن و فراری را در حالت HDR با رنگ واقعی خودشان مشاهده خواهید کرد

با توجه به این گفته‌ها در جریان بازی Gran Turismo Sport، شاهد رنگ‌بندی و جزئیات بالایی از اتومبیل‌ها هستیم به شکلی که تیم سازنده ادعا کرده دو برند مک ‌لارن و فراری را برای اولین بار با رنگ‌های واقعی‌اشان مشاهده خواهید کرد. از طرفی یامائوچی بر این باور است که از اولین نسخه تا به امروز همیشه سعی داشته‌اند تا حس و حال واقعی رانندگی را به مخاطب القا کرده و کاری کنند که گیمر واقعا حس کند خود پشت فرمان اتومبیل نشسته است. از این‌رو زمانی که به صداگذاری و طراحی‌های داخل اتومبیل نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که به خوبی به کوچک‌ترین جزئیات هم توجه شده و شاهد کیفیت بالایی در این دو بخش هستیم. واقع گرایانه بودن بازی زمانی به نهایت خود می‌رسد که بازی را با هدست واقعیت مجازی پلی‌استیشن VR تجربه کنید. نکته جالب این بخش این است که از طریق هدست واقعیت مجازی و حالت Photo Mode بازی، می‌توانید در پیست بازی گشت زده و از زوایای مختلفی عکس بگیرید. عکس گرفتن در این حالت و به لطف هدست واقعیت مجازی سونی حس و حالی خاص را در مخاطب به وجود می‌آورد، گویی خودتان در آن نقطه قرار دارید و مشغول عکس گرفتن هستید.

بازی Gran Turismo Sport

شاید با خود بگویید که چرا در این نسخه شاهد کلمه Sport در اسم بازی هستیم و تیم سازنده، بازی Gran Turismo 7 را عرضه نکرد. در گذشته و یکی از مصاحبه‌های یامائوچی وی در این باره گفته بود:

در باب نام‌گذاری ما می‌توانستیم این بازی را Gran Turismo 7 بنامیم زیرا که ویژگی‌های متفاوت بسیاری را در خود جای داده است. اما در زمان معرفی این بازی، تمرکز اصلی بازی روی بخش «ورزشی» بود و به همین دلیل نام Gran Turismo Sport را انتخاب کردیم. اما اکنون که به گذشته نگاه کرده و در مورد نام‌گذاری فکر می‌کنم، حقیقتا می‌توانستیم این بازی را Gran Turismo 7 معرفی کنیم.

اما اگر بازی‌های Gran Turismo 1 تا ششمین نسخه شماره‌دار این سری را دوران ابتدایی سری «گرن توریسمو»  بدانیم، به واسطه نوآوری‌ها و تکنولوژی‌های استفاده شده در Gran Turismo Sport، این بازی را باید آغازگر دوران جدید سری «گرن توریسمو» معرفی کنیم. بر این اساس استفاده از پسوندی جدید برای نام‌گذاری این بازی کار درستی بود.

معماری پیچیده پلی‌استیشن 3 به تیم سازنده اجازه اجرای پردازش‌های سنگین را نمی‌داد

در انتها یکی از مواردی که اخیرا مورد بحث میان هواداران، این است که چرا گرن توریسمو با قدم گذاشتن در نسل هشتم، پیشرفت چشم‌گیری نسبت به نسخه پیشین این مجموعه در گرافیک داشته است؟ در حالی که در همان Gran Turismo 6 نیز تیم سازنده می‌توانست بهتر از چیزی که مشاهده کردیم عمل کند. در واقع تیم سازنده بر این عقیده است که ساختار پلی‌استیشن 3 و معماری که در اختیار داشت، پیچیدگی خاصی داشته و به سازنده اجازه نمی‌داد تا تغییرات خود را روی بازی اعمال کنند. درواقع روی کاغذ همه موارد مهیا بودند و پلی‌استیشن 3 قادر به انجام پردازش‌های سنگین بود ولی در عمل، اصلا این مورد امکان پذیر نبود اما ساختار پلی‌استیشن 4، به نحوی است که به راحتی می‌تواند پردازش‌های سنگین را انجام دهد و اهداف بلند پروازانه تیم سازنده را تحقق بخشد.

برای دانلود ویدیو به آپارات مراجعه کنید

استودیو پولی‌فونی را می‌توان استودیویی جاه طلب دانست که بلند پروازی‌های زیادی را در سر می‌پرورانند و بر این عقیده هستند که بازی Gran Turismo Sport تازه بخشی از اهدافی است که آن‌ها قصد دارند برای بازی‌های شبیه‌ساز اتوموبیل‌رانی پیاده سازی کنند. با این حال سیزدهمین نسخه از سری گرن توریسمو قرار است شبیه‌ساز اتومبیل‌رانی را متحول کرده و این سبک را در مسیر جدیدی قرار بدهد. باید تا تاریخ  ۲۵ مهرماه (۱۷ اکتبر) صبر کرد.

شما کاربران زومجی تا چه اندازه به تغییرات شکل گرفته روی بازی Gran Turismo Sport ایمان دارید؟


منبع زومجی

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده