سه روز قبل شصت و نهمین دوره جوایز آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا (بفتا) در خانه اپرای سلطنتی لندن و با مجری‌گری استیون فرای برگزار شد. با زومجی و لیست کامل برندگان و نامزدهای این دوره همراه باشید.

شصت و نهمین دوره جوایز بفتا (BAFTA) طبق سنت هر سال برگزار شد و جایزه باارزش آن به برندگان اعطا شد. در ادامه می‌توانید لیست کامل برندگان را به همراه دیگر نامزد‌های هر بخش مشاهده کنید:

بهترین فیلم:

  • The Revenant
  • The Big Short
  • Bridge of Spies
  • Carol
  • Spotlight

بهترین بازیگر مرد:

  • لئوناردو دی‌کاپریو - The Revenant
  • برایان کرانستون - Trumbo
  • مت دیمون - The Martian
  • مایکل فسبندر - Steve Jobs
  • ادی ردمین - The Danish Girl

بهترین بازیگر زن:

  • بری لارسن - Room
  • کیت بلانشت - Carol
  • سیرشا رونن - Brooklyn
  • مگی اسمیت - The Lady in the Van
  • آلیشا ویکاندر - The Danish Girl

بهترین کارگردان:

  • الخاندرو ایناریتو - The Revenant
  • تاد هینس - Carol
  • آدام مک‌کی - The Big Short
  • ریدلی اسکات - The Martian
  • استیون اسپیلبرگ - Bridge of Spies
دی‌کاپریو و ایناریتو در بفتا ۲۰۱۶ لئوناردو دی‌کاپریو، بهترین بازیگر مرد و الخاندرو ایناریتو، بهترین کارگردان

بهترین بازیگر مرد مکمل:

  • مارک ریلنس - Bridge of Spies
  • کریستین بیل - The Big Short
  • ادریس البا - Beasts of No Nation
  • بنیسیو دل‌تورو - Sicario
  • مارک رافالو - Spotlight

بهترین بازیگر زن مکمل:

  • کیت وینسلت - Steve Jobs
  • جنیفر جیسون لی - The Hateful Eight
  • رونی مارا - Carol
  • آلیشا ویکاندر - Ex Machina
  • جولی واترز - Brooklyn

بهترین فیلم بریتانیایی:

  • Brooklyn - جان کراولی، فیونا دویر، نیک هورن‌بای و آماندا پوسی
  • 45 Years - تریستان گولیگر و اندرو های
  • Amy - جیمز گی ریس و آسیف کاپادیا
  • The Danish Girl - تیم بیوان، لوسیندا کوکسون، اریک فلنر، آن هریسون، تام هوپر و گیل موتروکس
  • Ex Machina - الکس گارلند، اندرو مک‌دونالد و آلون ریچ
  • The Lobster - سیسی دمپسی، افتیمیس فیلیپو، اد گینی، یورگوس لانتیموس و لی مگیدای

بهترین اثر نخست نویسنده، کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی:

  • ناجی ابو نوار (نویسنده و گارگردان) و روپرت لیود (تهیه‌کننده) - Theeb 
  • الکس گارلند (کارگردان) - Ex Machina
  • دبی تاکر گرین (نویسنده و کارگردان) - Second Coming
  • استیون فینگلتون (نویسنده و کارگردان) - The Survivalist
  • شان مک‌آلیستر (کارگردان و تهیه‌کننده) و الهام شاکری‌فر (تهیه‌کننده) - A Syrian Love Story
ption id="attachment_105526" align="alignnone" width="790"]فیلم Theeb (ذیب) فیلم ذیب برنده جایزه بهترین اثر نخست نویسنده، کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی

بهترین مستند:

  • Amy - جیمز گی ریس و آسیف کاپادیا
  • Cartel Land - متیو هینمان و تام یلین
  • He Named Me Malala - دیویس گوگنهایم، لوری مک‌دونالد و والتر پارکز
  • Listen to Me Marlon -  جان باتسک، جرج کینگل، آر جی کاتلر و استفان رایلی
  • Sherpa -  بریجیت ایکین، جنیفر پیدوم و جان اسمیتون

بهترین انیمیشن:

  • Inside Out - پیت داکتر
  • Minions - پیر کافین و کایل بالدا
  • Shaun the Sheep Movie - مارک بورتون و ریچار استارزاک

بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان:

  • Wild Tales - دامیان زیفرون از کشور آرژانتین
  • The Assassin - هو سیائوسین از کشور تایوان
  • Force Majeure - روبن اوستلند از کشور سوئد
  • Theeb - ناجی ابو نوار از کشور اردن
  • Timbuktu - عبدالرحمان سیساکو از کشور موریتانی

بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی:

  • تام مک‌کارتی و جاش سینگر - Spotlight
  • متیو کارمن، اتان کوئن و جوئل کوئن - Bridge of Spies
  • الکس گارلند - Ex Machina
  • کوئنتین تارانتینو - The Hateful Eight
  • جاش کولی، پیت داکتر و مگ لفاوه - Inside Out

بهترین فیلم‌نامه اقتباسی:

  • آدام مک‌کی و چارلز راندولف - The Big Short
  • نیک هورن‌بای - Brooklyn
  • فیلیس نیگی - Carol
  • اما داناهیو - Room
  • آرون سورکین - Steve Jobs

بهترین موسیقی فیلم:

  • انیو موریکون - The Hateful Eight
  • توماس نیومن - Bridge of Spies
  • ریوچی ساکاموتو و کارستن نیکولای - The Revenant
  • جوهان جوهانسون - Sicario
  • جان ویلیامز - Star Wars: The Force Awakens
امانوئل لوبزکی فیلم‌بردار The Revenant امانوئل لوبزکی فیلم‌بردار The Revenant و برنده بهترین فیلم‌برداری

بهترین فیلم‌برداری:

  • امانوئل لوبزکی - The Revenant
  • جانوز کامینسکی - Bridge of Spies
  • اد لاکمن - Carol
  • جان سیل - Mad Max: Fury Road
  • راجر دیکینز - Sicario

بهترین تدوین فیلم:

  • مارگارت سیکسل - Mad Max: Fury Road
  • هنک کوروین - The Big Short
  • مایکل کان - Bridge of Spies
  • پیترو اسکالیا - The Martian
  • استیون میریون - The Revenant

بهترین طراحی صحنه:

  • کالین گیبسون و لیزا تامپسون - Mad Max: Fury Road
  • آدام استاکهاوسن و رنا دی‌آنجلو - Bridge of Spies
  • جودی بکر و هدر لوفلر - Carol
  • آرتور مکس و سلیا بوباک - The Martian
  • ریک کارتر، دارن گیلفور و لی ساندالز - Star Wars: The Force Awakens

بهترین طراحی لباس:

  • جنی بون - Mad Max: Fury Road
  • اودیل دیکس میراکس - Brooklyn
  • سندی پاول - Carol
  • سندی پاول - Cinderella
  • پاکو دلگادو - The Danish Girl
انیو موریکون آهنگ‌ساز The Hateful Eight انیو موریکون آهنگ‌ساز The Hateful Eight و برنده جایزه بهترین موسیقی

بهترین گریم:

  • لزلی واندروالت و دیمین مارتین - Mad Max: Fury Road
  • مورنا فرگوسن و لورین گلین - Brooklyn
  • جری دی‌کارلو و پاتریسیا رگان - Carol
  • جان سول - The Danish Girl
  • سیان گریگ، دونکن جارمن و رابرت پاندینی - The Revenant

بهترین صدا:

  • لون بندر، کریس دوستردیک، مارتین هرناندز، فرانک ای مونتانو، جان تیلور و رندی توم - The Revenant
  • درو کونین، ریچارد هیمنز، اندی نلسون و گری ریدستورم - Bridge of Spies
  • اسکات هکر، کریس جنکینز، مارک مانگینی، بن اوسمو، گرگ رودلوف و دیوید وایت - Mad Max: Fury Road
  • وائول مسی، مک روت، اولیور تارنی و مارک تیلور - The Martian
  • دیوید آکورد، اندی نلسون، کریستوفر اسکارابوسیو ، متیو وود و استوارت ویلسون - Star Wars: The Force Awakens

بهترین جلوه‌های ویژه بصری:

  • کریس کوربولد، راجر گویت، پائول کاواناگ و نیل اسکالان - Star Wars: The Force Awakens
  • جیک موریسون، گرگ استیل، دن سادیک و الکس وتکه - Ant-Man
  • مارک اردینگتون، سارا بنت، پائول نوریس و اندرو وایتهارست - Ex Machina
  • اندرو جکسون، دن اولیور، تام وود و اندی ویلیامز - Mad Max: Fury Road
  • کریس لاورنس، تیم لدبوری، ریچارد استمرز و استیون وارنر - The Martian

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی:

  • نینا گانتز و امیلی جافروی - Edmond
  • سایمون کارترایت و کامیلیا کریستین هودول - Manoman
  • ریچارد ویلیامز و ایموگن ساتون - Prologue

بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی:

  • کارولاین بارتلت و ربکا مورگان - Operator
  • نیک هلم، الکس مودی و استر اسمیت - Elephant
  • کالوم رایس و جک کوکر - Mining Poems or Odes
  • جورن ترلفال و جرمی بانیستر - Over
  • چِیِن کانوی - Samuel-613 Billy Lumby

بهترین ستاره نوظهور: (برنده این جایزه توسط مردم انتخاب می‌شود)

  • جان بویگا
  • بل پائولی
  • بری لارسون
  • داکوتا جانسون
  • تارون اگرتون
فیلم‌های  Bridge of Spies و Carol فیلم‌های Bridge of Spies و Carol با نامزدی در ۹ بخش بیشترین تعداد نامزدی این دوره را به خود اختصاص دادند

جوایز فیلم بفتا به همت موسسه خیریه و مستقل آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا و با هدف توسعه و ترویج هنر و حمایت از افراد برجسته و تاثیرگذار در فیلم و سینمای بریتانیا از سال ۱۹۴۹ در حال برگزاری است. با استناد به لیست کامل نامزدها و برندگان شصت و نهمین دوره جوایز بفتا، رکورد بیشترین نامزدی این دوره به نام فیلم‌های  Bridge of Spies و Carol با ۹ نامزدی در بخش‌های مختلف ثبت شده است. همچنین فیلم‌های The Revenant و Mad Max: Fury Road به ترتیب با ۵ و ۴ جایزه بیشترین تعداد جایزه را به خود اختصاص دادند. نکته حائز اهمیت این دوره نامزدی The Hateful Eightجدیدترین ساخته کارگردان نامدار کوئنتین تارانتینو در سه بخش است که از این بین تنها جایزه بهترین موسیقی را دریافت کرده است.

منبع: Telegraph

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده